Näringsliv
Trots Kastrups krisplan: SAS inviger ny flygrutt från Köpenhamn til New York

I en intervju med Sydsvenskan berättade Köpenhamns flygplats vd Thomas Woldbye att de har en krisplan om SAS skulle gå i konkurs. Men det finns det ingen grund att spekulera i, enligt SAS vd Anko van der Werff. Flygbolaget har fortsatta planer på att flyga från Kastrup och har precis invigt en ny direkt flygrutt mellan Köpenhamns flygplats och JFK i New York.
Samtidigt vill SAS uppmana Köpenhamns flygplats att inte följa med i den europeiska trenden att höja avgifterna för flygbolagen, som man har gjort med 30–50 procent i andra delar av Europa, enligt Sydsvenskan. Trots att SAS är under en bolagsrekonstruktion – en så kallad Charter 11 – är det fortfarande möjligt att driva vidare verksamheten och rusta den för framtiden, enligt van der Werff. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen