Infrastruktur
Nya stambanor diskuterades på Region Skånes webbinarium
Trafikverkets senaste utredningsuppdrag om nya stambanor som presenterades i början av mars och Skanskas fallstudie om att bygga höghastighetsbanor på betongpelare var två rapporter som diskuterades under Region Skånes kunskapswebbinarium om nya stambanor under måndagen.
Den svenska regeringen gav i somras Trafikverket i uppdrag att utreda ett höghastighetstågsystem med ett kostnadstak på 205 miljarder kronor. En lägre kostnad skulle påverka antalet stationer och även stationslägena som i vissa fall kan hamna utanför städerna, visade Trafikverkets rapport som presenterades i början av mars i år. I rapporten tog Trafikverket även upp så kallade landbroar, när höghastighetsjärnvägen byggs på betongpelare, som ett alternativ.
Skanska har genomfört en fallstudie i att bygga nya stambanor med prefabricerade betongbroar och beräknar att en höghastighetsjärnväg mellan Stockholm och Göteborg kan byggas på tolv år.
Båda rapporterna presenterades på Region Skånes kunskapswebbinarium under måndagen och följdes även av en paneldiskussion. Några fördelar med att bygga nya stambanor på pelare som framfördes var bland annat en snabbare byggprocess, mindre ingrepp i naturen, att det skapas lokala jobb skapas under bygget och att hållbarheten är längre än för traditionella banvallar. Utmaningar som nämndes var bland annat klimatpåverkan från produktion av stål och cement, buller och det visuella intrycket. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark11 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
