Samhälle
Billigare svensk krona kan skapa dansk köpfest i Skåne

En billigare svensk krona i kombination med bättre konjunktur kan skapa en ny dansk köpfest i Skåne och gynna köpcenter som Mobilia i Malmö (bilden). Det tror Stephan Müchler, vd på Sydsvenska Industri- och Handelskammaren. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Torsdagens svenska räntsänkning fick den svenska kronkursen att falla ytterligare. Under de senaste 16 månaderna har den svenska kronan fallit 11 procent. Nu väntas fler danska kunder i Malmös butiker.
Kronkursen fortsätter att falla i Sverige och har med torsdagens räntesänkning från Riksbanken fallit 11 procent sedan den förra toppen i mars 2013.
Stephan Müchler, vd på Sydsvenska Industri- och Handelskammaren, reagerar spontant med ett ”oj” när News Øresund upplyser honom att kronkursen under torsdagen föll så att danska turister endast betalar 79,9 danska ören för en svensk krona. Han förväntar att det kommer att innebära fler danska kunder i Malmös butiker framöver.
– Jag förväntar ett större tryck från danska kunder framöver, både eftersom kursen fallit, men också eftersom dansk ekonomi är på väg uppåt, säger Stephan Müchler till News Øresund.
En sammanställning som News Øresund har gjort visar att skinnsoffan Klippan kostar 300 kronor mindre i ett svenskt Ikea-varuhus än i ett danskt. En Iphone 5S är 426 kronor billigare hos svenska Elgiganten jämfört med en dansk motsvarande elektronikbutik.
I Skandinaviens största shoppingcenter, Emporia med 200 butiker i utkanten av Malmö, frågade man i början av året kunderna var de kom ifrån. Sex procent svarade att de bodde i Danmark, upplyser centerchef Frederik Ekelund, som framöver ändå väntar en ökning av antalet danska kunder.
– Speciellt på danska helgdagar kommer det många danska kunder till centret, säger han till News Øresund.
Senast den svenska kronkursen var lika låg som torsdagens notering i förhållande till den danska var 2011. De svenska varorna är dock långt ifrån så billiga som 2008 och 2009 när en svensk krona endast var värd 63 danska ören. Då strömmade danskarna till Sverige för att köpa varor som plattskärmar och kläder som var dyrare i Danmark. (News Øresund – Peter Mulvany)
Under fredagen kostade 100 danska kronor 124,85 svenska kronor.
En dansk betalade då 80,07 kronor för en svensk hundralapp.
Källor: Danmarks Nationalbank och Riksbanken
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark9 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science9 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
