Veckobrev
Läs News Øresunds veckobrev v. 18
Roskildefestivalen, Heartland och Sweden Rock är några festivaler som ställer in sommarens evenemang med anledning av de restriktioner för publiksamlingar som har meddelats i Danmark och Sverige hittills. Men några undantag finns. World Pride i Köpenhamn och Malmö planerar att kunna genomföras både fysiskt och digitalt, meddelar festivalledningen. Flera mindre och mer nischade festivaler, som inte förutsätter att många personer samlas på ett avgränsat område, planerar också att genomföra sina evenemang, även om det är med vissa förändringar. På Amager planeras dessutom en nystartad tredagars musikfestival, Øresound, trots coronarestriktionerna.
Ny rapport: Skånes näringsliv har klarat pandemin bättre än Stockholm och Västra Götaland
Svenskt vaccinintyg giltigt för att resa in i Danmark
Fler kliniska studier i life science-branschen gagnar mjukvaruföretaget Capish i Malmö
Danmark öppnar grundskolan, gym, biografer och teatrar
Klicka här för att läsa det svenska veckobrevet v. 18
Klicka här för att läsa det danska veckobrevet v. 18
Teckna en gratis prenumeration på News Øresunds svenska veckobrev
Teckna en gratis prenumeration på News Øresunds danska veckobrev
News Øresund är en oberoende regional nyhetsbyrå som rapporterar om den gränsregionala utvecklingen i Öresundsregionen samt om Danmark för svenska läsare och om Sverige för danska läsare. News Øresund startade 2012 som ett Interregprojekt mellan Øresundsinstituttet, Lunds universitet och Roskilde universitet med finansiering från EU och regionala aktörer. Sedan 2015 ingår News Øresund i Øresundsinstituttet.
Øresundsinstituttet är ett oberoende dansk-svenskt kunskapscentrum som genom analyser, fakta, nätverksmöten och nyhetsbyrån News Øresund bidrar till en ökad kännedom om utvecklingen i regionen. Verksamheten drivs utan vinstintresse och med finansiering av ett drygt 100-tal medlemmar från stat, regioner, kommuner, universitet och det privata näringslivet.
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
