Danmark
Regionala filmfonder i Danmark stärks med 35 miljoner kronor

Danmarks kulturminister, Mette Bock (Liberal Alliance), säger att det nya avtalet innebär att det framöver kommer finnas dansk film för alla. Foto: News Øresund – Sofie Paisley
Dansk film ska öka sin marknadsandel och de regionala filmfonderna Filmfyn och Den Vestdanske Filmpulje får 35 miljoner danska kronor extra årligen. Det är två av de punkter som Danmarks regering och samtliga partier i Folketinget har kommit överens om i ett nytt politiskt avtal.
Det nya filmavtalet sätter ramarna för det statliga stödet till dansk film från 2019 till 2023. Det totala statliga stödet till dansk film ligger på knappt 560 miljoner danska kronor årligen.
– Med en ekonomisk ram på knappt 560 miljoner kronor om året säkrar vi att det i framtiden kommer finnas dansk film för alla och att dansk film står starkt internationellt, kommenterar Danmarks kulturminister, Mette Bock (Liberal Alliance), det nya avtalet i ett pressmeddelande.
De regionala filmfonderna Filmfyn och Den Vestdanske Filmpulje får knappt 24 miljoner vardera. Det betyder en nästan dubbelt så stor budget för Filmfyn.
– Vi är riktigt glada. Det här betyder att vi kan ha produktion i våran del av landet året runt, säger Bo Damgaard, direktör i Filmfyn, till DR Nyheder.
Avtalet säger också bland annat att de regionala filmfonderna och Det Danske Filminstitut ska arbeta för att marknadsandelen för dansk film ska öka. Målet är att en tredjedel av alla biobiljetter som säljs i Danmark är till en danskproducerad film. (News Øresund)
Fakta: 560 miljoner danska kronor till dansk film varje år
- Dansk films marknadsandel ska ökas.
- Filmer som går dåligt på bio ska snabbare göras tillgängliga på andra plattformar.
- Piratkopiering ska bekämpas genom en ny konsumentkampanj och polisinsats.
- 32 miljoner danska kronor ska årligen gå till att stötta talangutveckling.
- De regionala filmfonderna stärks med totalt 35 miljoner danska kronor.
- 10 miljoner danska kronor öronmärks varje år till utveckling av digitala spel.
- Totalt ska den danska staten satsa 560 miljoner danska kronor varje år på dansk film.
- Minst 25 procent av det statliga stödet ska gå till produktioner med barn och unga som målgrupp.
Källa: Kulturministeriet
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
