Infrastruktur
Snälltåget lanserar direktresor mellan Malmö och Oslo
Från den 15 juni kommer det gå direkttåg mellan Malmö och Oslo via Göteborg med Snälltågen. Dagliga avgångar är planerade för resan längst den svenska västkusten, med stopp i bland annat Lund, Varberg, Trollhättan och Sarpsborg.
Ombord på tåget kommer det att finnas en restaurangvagn och för större sällskap finns möjligheten att boka en kupé. Marco Andersson, kommersiell chef på Snälltågen, tror att sträckan lockar särskilt för turistresor, enligt sajten järnvägar.nu . Vidare berättar han att tågen i Malmö kommer att ha smidiga anslutningar till och från Berlin.
(News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danska valet 20267 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Intervjuer12 månader sedanFrån studentmedarbetare på Udenrigsministeriet till ambassadör i Stockholm
