Infrastruktur
Nu är spårvägsbygget igång i Lund

Istället för att ta första spadtaget rullades en symbolisk första gräsmatta ut mellan spårvagnsspåren i invigningstältet. Från vänster: Karolina Skog (MP), Emma Berginger (MP), ordförande i tekniska nämnden, Anders Almgren (S), Henrik Fritzon (S) och Lars Lindberg, vice VD Skanska Sverige. Foto: News Øresund – Sofi Eriksson
Under onsdagen gick startskottet för byggandet av Lunds spårväg. I början av 2019 förväntas spårvagnarna rulla i den skånska universitetsstaden och spårvägen förväntas bidra till en helt ny stadsdel.
– Jag är väldigt glad över att stå här idag och att byggandet nu kommer igång efter så många års arbete, säger Henrik Fritzon (S), regionstyrelsens ordförande, till News Øresund.
Frågan om spårvägen i Lund har varit omdiskuterad och de första planerna lanserades redan 1992. Men först nu 25 år senare förverkligas planerna, vilket firades under festliga omständigheter med besök av bland andra Sveriges miljöminister Karolina Skog (MP).
– Det här är inte bara en stor dag för Lund, utan också för Sverige. Lund kommer vara ledare i en renässans för spårvägen i Sverige, säger hon.
Från den svenska regeringens sida har man infört de så kallade stadsmiljöavtalen för att stötta kommuner och regioner utvecklingen av kollektiv- och cykeltrafik. 2015 beslutades att Lund beviljades nästan 300 miljoner som en del av stadsmiljöavtalen, vilket motsvarar cirka 40 procent av den beräknade totala kostnaden på 776 miljoner kronor. Dessutom har fastighetsägare i närheten av spåren valt att bidra till finansieringen.
– Lund är ett bra exempel på vad vi i regeringen vill gynna och visa upp för andra kommuner, säger Karolina Skog.
Spårvägen i Lund kommer att gå från Clemenstorget som ligger framför tågstationen till Science Village som ryms mellan de två forskningsanläggningarna Max IX och ESS i den norra delen av Lund. Däremellan kan man ta sig på 14 minuter, vilket är 4 minuter snabbare än med de nuvarande bussarna. I rusningstrafiken kommer spårvagnarna rulla var sjunde minut.
Spårvägen möjliggör för en helt ny stadsdel i närheten av Science Village, Brunnshög. Där kommer det byggas bostäder, hotell och skolor och intresset för den nya stadsdelen är redan stort.
– Intresset har aldrig varit större. Med tanke på den enorma bostadskön vi har i Lund öppnar det här upp massor av möjligheter. När man dessutom ser att man tror på projektet från både nationellt, regional och lokalt håll ökar ju intresset än mer, säger Lunds kommunalråd Anders Almgren (S) till News Øresund.
Det har även varit en diskussion om att grannstaden Malmö ska blir en spårvagnsstad, men eftersom de borgerliga partierna och Sverigedemokraterna motsätter sig det är det högst osäkert i nuläget. (News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
