Danmark
Inflationen i Danmark ökade till 10,1 procent i oktober – chefsekonom tror att inflationen faller i november
I oktober steg inflationen med 10,1 procent i Danmark jämfört med samma månad i fjol. Det visar nya siffror från Danmarks statistik. Det är en liten ökning jämfört med motsvarande siffra för september då inflationen uppgick till 10 procent. Søren Kristensen, chefsekonom på Sydbank, säger till TV2 att han förväntar sig att inflationen i Danmark kommer att börja falla nästa månad.
– Det går åt fel håll, men vi kan börja se fram emot novembersiffrorna, för där kommer vi att se en minskning. Elpriset har sjunkit, men det finns en fördröjning i hur dessa siffror beräknas. Vi är alltså ganska säkra på att vi kommer att få se en lägre inflation om en månad, om inte något annat stiger kraftigt i pris, säger han.
Det är fortsatt främst prisökningar på livsmedel, el, energi och bränsle som fortsätter att driva upp inflationen. Inflationen exklusive energi och livsmedel, också kallad kärninflationen, steg med 6,2 procent i oktober jämfört med samma månad 2021. Jämfört med september i år, då kärninflationen var 5,9 procent, är också det en ökning. Senast den årliga ökningen i konsumentprisindex var 10,1 procent i Danmark var i november 1982. (News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
-
Samhälle8 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Danmark9 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
