Politik
Rekordmånga kvinnor har valts in i folketinget

44 procent av de nyvalda ledamöterna i det danska folketinget är kvinnor – en större andel än någonsin tidigare. DR Nyheder rapporterar att det är första gången som över 40 procent av folketingsledamöterna är kvinnor.
Andelen kvinnor i den svenska riksdagen är något högre: 46 procent. I Sverige har andelen kvinnor legat på ungefär samma nivå de senaste 20 åren, men inte heller i riksdagen har kvinnorna någonsin utgjort hälften av ledamöterna, visar statistik från SCB.
Av åtta partier i den svenska riksdagen har fem kvinnliga partiledare (Miljöpartiet har både ett manligt och ett kvinnligt språkrör), medan sex av de tolv partierna i det danska folketinget har kvinnliga partiledare. (News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028