Samhälle
Riksbankens bedömning: Olämpligt att införa ett generellt undantag i amorteringskraven

Hög inflation, stigande räntor och avtagande ekonomisk tillväxt i ekonomin har skapat stora risker i det finansiella systemet. Det varnar Riksbanken för i sin senaste stabilitetsrapport. Riksbanken bedömer att den högre skuldsättningen bland hushåll och de stigande tillgångspriserna, priset på tillgångar som fastigheter och aktier, som har byggts upp under den senaste perioden, skapar osäkerheter för hur en snabbt stigande inflation och högre räntor kan hanteras. Bankernas exponering mot högt skuldsatta kommersiella fastighetsföretag och den höga skuldsättningen bland de svenska hushållen lyfter Riksbanken som de två största riskerna i det svenska finansiella systemet.
Med anledning av de stigande räntorna och den höga skuldsättningen bland hushåll, bedömer Riksbanken att det inte bör införas ett generellt undantag i amorteringskraven i syfte att kompensera hushållen för olika kostnadsökningar. Riksbanken framhäver behovet av reformer inom bostads- och skattepolitiken för att motverka riskerna med hushållens skuldsättning. (News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028