Danmark
Danska skandaltåg kör vidare
DSB kan behålla de problemtyngda IC4- och IC2-tågen i drift. Enligt TV2 News är det slutsatsen av en oberoende utredning som presenteras idag.
De italienska IC4-tågen köptes in för att förstärka DSB:s intercitytrafik, men tågen har haft en mängd tekniska problem och många av dem har fått körförbud. För tillfället är bara 32 av de 82 tågen i drift i Danmark.
Enligt TV2 News visar nu en oberoende utredning från det schweiziska ingenjörsföretaget Prosa att tågen uppfyller kraven för persontrafik. Företaget hade fått i uppgift att undersöka om det var ekonomiskt och säkermässigt försvarbart att fortsätta att använda sig av tågen. Rapporten skulle också avgöra om ansvaret för de skandalomsusade tågen ligger hos DSB eller hos producenten.
En skrotning skulle leda till miljardförluster för DSB och transportministern Magnus Heunicke (S) har tidigare sagt att det skulle göra DSB konkursmässigt.
Läs mer: Skrotning av danska skandaltåget IC4 kan leda till konkurs för DSB
Frågan är dock om tågen i framtiden kommer att användas för annan verksamhet.
– Det är för tidigt att säga nu om de ska köra vidare som Intercity-tåg, säger Socialdemokraternas transporttalesman Rasmus Prehn till TV 2 News. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


