Danmark
Shells gamla oljeutsläpp förorenar badstrand


Nya tester av grundvattnet under Østerstrand, som ligger nära Shells hamnterminal i Fredericia, visar att mängden olja är 9.000 gånger högre än de tillåtna gränsvärdena. Bild: Flickr – David Nagy (CC BY 2.0)
Under decennier har stora mängder olja och diesel läckt från Shells hamnterminal i Fredericia på Jylland. Utsläppen har förorenat den närliggande badstranden och sipprat ut i havet. Det visar en lång rad rapporter och analyser som Danmarks radio gått igenom. Eftersom det rör sig om gamla utsläpp kan det bli skattebetalarna som får betala för saneringen.
Nya tester av grundvattnet under Østerstrand, som ligger nära hamnterminalen, visar att mängden olja är 9 000 gånger högre än de tillåtna gränsvärdena. Oljan innehåller bland annat stora mängder av det cancerframkallande ämnet bensen och myndigheterna har nu spärrat av stranden på obestämd tid.
Oljeutsläppen har troligen skett under 1970- och 1980-talen, rapporterar Danmarks radio. År 1985 upptäckte myndigheterna att flera av de gamla tankarna vid hamnterminalen läckte olja direkt ned i marken. Experter uppskattade då att cirka 150 000 liter olja läckt från tankarna.
Shell byggde då ett antal brunnar för att samla upp oljan, men 2011 konstaterade bolaget att denna metod inte fungerat och att det fortfarande fanns stora mängder olja i marken under hamnterminalen. Utsläppen hade även spridit sig till grundvattnet under Østerstrand därifrån sipprat ut i havet.
Shell säger att reglerna var mindre hårda på den tiden och att bolaget då, precis som i dag, följer den rådande lagstiftningen.
Eftersom utsläppen skedde så långt tillbaka i tiden kan myndigheterna inte tvinga Shell att sanera den förorenade stranden. Det kan därmed bli skattebetalarna som får stå för notan, enligt DR. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur12 månader sedan
Öresundsbron klarar fyrdubbling av tågtrafiken för gods och passagerare – men det kräver ytterligare en sänktunnel mellan Pepparholm och Kastrup
-
Samhälle12 månader sedan
Greater Copenhagens vd går till Innovation Skåne