Danmark
Fler danska konkurser i november
Oljehandelsbolaget OW Bunker var långt ifrån det enda danska bolag som gick på pumpen i november. Siffror från Danmarks statistik visar att 416 bolag gick i konkurs under månaden – en ökning på 5 procent jämfört med oktober.
Mätt på tremånadersperioden, september till november, ökade konkurserna med hela 40 procent jämfört med juni-augusti.
Siffrorna är justerade för normala säsongsvariationer.
”Ökningen är naturligtvis tråkig – och ett tecken på att vi just nu står vid något av ett vägskäl”, skriver Lone Kjærgaard, chefsekonom på Danmarks statistik, till tidningen Børsen.
Hon understryker dock att det för tidigt att prata om ny negativ trend.
Peter Bojsen Jakobsen, makroekonom på Sydbank, säger att siffrorna vittnar om att den danska ekonomin är bräcklig, även om han betonar att antalet konkurser fortfarande minskar jämfört med samma period förra året.
Det konkursbolag som dragit mest uppmärksam till sig är tveklöst storbolaget OW Bunker som tvingades stänga ned i början av november.
Läs mer: Danskt storbolag havererade efter ett halvår på börsen
Läs mer: Aktieägare rasar mot OW Bunkers ledning
Övriga bolag som konkursade under månaden var dock långt ifrån OW Bunkers storlek. Deras genomsnittliga årsomsättning låg på 2,8 miljoner danska kronor och nästan 75 procent av företagen hade inga anställda alls. (News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark8 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Danmark9 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag