Cleantech
Danska Energistyrelsen pausar planer på stora vindkraftsparker till havs – processen kan vara olaglig
Utvecklingen av fler än 30 danska havsvindkraftsparker stoppas under obestämd tid av Energistyrelsen i Danmark. Anledningen är att myndigheten ska undersöka om godkännandet av projekt som tillkommit på initiativ av bolagen själva (åben dør-projekter) strider mot EU-rätten.
Bland de drabbade projekten finns energikoncernen Ørsted och Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) planer på två havsvindkraftsparker öster om Bornholm och två utanför Jyllands västkust, som News Øresund tidigare skrivit om. Totalt omfattar stoppet fler än 30 projekt, som tillsammans i bästa fall skulle kunna generera drygt 20 gigawatt, skriver Berlingske.
Däremot drabbas inte planerna på en energiö utanför Bornholm, eftersom stoppet enligt DR Nyheder inte gäller statliga initiativ där projektet läggs ut för upphandling.
Representanter för industrin i Danmark beskriver beskedet om stoppet som att ”det sänder chockvågor genom hela den gröna energibranschen”.
– Det handlar om en fullständig katastrof och potentiellt det största hindret för den gröna omställningens genomförande i Danmark, skriver Lars Sandahl Sørensen, vd för Dansk Industri, i ett mejl till Berlingske.
Enligt pressmeddelandet från Energistyrelsen har Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet tillsammans med regeringens statsstödssekretariat bedömt att godkännandet av havsvindkraftsprojekt och övriga hållbara energiprojekt kan strida mot EU-rätten, i de fall då de följer den så kallade ”åben dør”-prodeduren. Beslutet om att stoppa processerna tills en utredning är klar gäller även eventuella nya ansökningar. (News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
