Energi
Köpenhamns överborgmästare säger nej till ny kärnkraft i Barsebäck

Sophie Hæstorp Andersen (Socialdemokratiet), Köpenhamns överborgmästare, är kritisk mot den svenska regeringens funderingar på ett nytt kärnkraftverk i Barsebäck. Samtidigt har den danska opinionen kring kärnkraft i allmänhet blivit mindre negativ under senare år, skriver TT.
Ungefär lika många danskar skulle ha röstat ja som nej till kärnkraft om det hållits en folkomröstning idag. Det visade två opinionsundersökningar som utfördes under fjolåret, av Megafon på uppdrag av tidningen Politiken. Opinionen skiftade under ett halvår från att något fler skulle ha röstat nej i undersökningen som gjordes under våren till att något fler skulle ha röstat ja i undersökningen som gjordes under hösten. TT lyfter också fram att det finns danska politiker som talar för kärnkraft.
Sophie Hæstorp Andersen är dock tydlig i sitt nej, med hänvisning till att Barsebäck bara ligger några mil från Köpenhamn och i en region med över fyra miljoner invånare.
– Jag har inte sett några nya lösningar på avfallshanteringen, och det finns fortfarande risk för olyckor och sabotage, speciellt nu när vi lever i en orolig tid, så därför är det fortfarande ett ”nej tack” från vår sida. Kärnkraft har dessutom inte någon plats i en grön framtid, säger hon till TT. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028