Hållbarhet
Ökade investeringar i VA-nätet behövs, enligt experter, som varnar för en framtida krissituation

Vi behöver ta hand om infrastrukturen under jord lika väl som den ovan marken. Det var budskapet för ett seminarium om underhåll av VA-nätet, som arrangerades av Sydsvenska industri- och handelskammaren och VA Syd på onsdagen. Annars finns det risk för en framtida krissituation för näringslivet likt den kring elbristen som vi sett under vintern, varnade handelskammarens vice vd Per Tryding.
– Om vi inte gör något så har vi inom några år samma problem på det här området som vi har kring elektriciteten, sa han på mötet.
Rent vatten tas ofta för en självklarhet, men samtidigt byggs Skåne ut med fler bostäder och industrier, och med fler skyfall och översvämningar till följd av klimatförändringarna kan vattensystemen komma att belastas ytterligare. Upprustningen av VA-nätet hänger inte med i den takt som det skulle behövas.
– Det krävs ungefär en dubbelt så hög reinvesteringsnivå inom VA än vad fallet är idag, sa Anna Dahlman Petri, VA- och Vattenexpert på konsultbolaget WSP.
Problemen kan bli stora om man väntar
På mötet som hölls i Malmö på onsdagen var det samlat experter och branschfolk inom försörjning av dricksvatten och hantering av avloppsvatten, VA, som med gemensamma röster talade för att mer investeringar bör göras i VA-infrastrukturen. Det finns till exempel ett relativt lågt intresse för frågorna, och det påverkar betalningsviljan för att rusta upp ledningarna, sade Hampe Mobärg, talesperson för organisationen VA-fakta och senior rådgivare på Maskinentreprenörerna.
Det påtalades även att om kommuner och regioner väntar med att rusta upp sina ledningar, så kan problemen bli stora om upprustningen av infrastrukturen behöver ske samtidigt och med brist på arbetskraft som följd. Dessutom kan trasiga ledningar orsaka störningar ovan jord, med omläggning av trafiken och renoveringar som påverkar tillgängligheten i städerna.
Likheter mellan VA- och elfrågan
Sydsvenska Industri- och handelskammarens vice vd, Per Tryding, menade att det är dags att frågan om tillgången på vatten tas på större allvar. Annars menar han att bristen på vatten kan bli ett lika stort problem för näringslivet som elbristen har varit under vintern. Tillgången på rent vatten är viktig för många industrier, inte minst inom livsmedelsbranschen.
Det finns många likheter i inställningen till infrastrukturen kring el och vatten, där oron kring elförsörjningen först blev aktuell under förra året.
– Det finns egentligen alldeles för många likheter. Precis som med elen så har vi vant oss vid att det bara är att stoppa i sladden så kommer den, men så är det inte riktigt har vi lärt oss nu. Kring VA så är vi snabbt på väg in i en sådan situation. Det går fortfarande att backa den genom att fatta beslut nu, men om vi inte gör något så har vi inom några år samma problem på det här området som vi har kring elektriciteten, sa han.
VA Syd planerar en utbyggnad av avloppsnätet
På plats vid mötet var Dick Johansson, programägare för VA Syds program Hållbar avloppsrening i ett växande Skåne, för att berätta om en jätteutbyggnad kring avloppshanteringen i sydvästra Skåne som just nu planeras. Under 2023 ska kommunerna Malmö, Svedala, Burlöv och Lomma fatta politiska beslut om programmet, och sedan, om miljöprövningar och andra tillstånd godkänns, väntas byggandet kunna dra igång under 2025. Det handlar om en 5,6 kilometer lång tunnel som ska anläggas mellan Malmö och det nya Sjölunda reningsverk, intill Öresund, och om nya överföringsledningar ska kopplas på från de andra kommunerna. När systemet är fullt utbyggt år 2032 väntas de positiva effekterna vara flera, bl.a. i form av ökad kapacitet och större mängd avloppsvatten som kan renas i och med att systemet skapar möjlighet till avlastning. Totalt väntas investeringen få en kostnad på omkring tio miljarder kronor.
(News Øresund – Erik Ottosson)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark12 månader sedan
Stora dansk-tyska satsningar inför Fehmarn Bält-tunneln – Sverige satsar på att underlätta för den befintliga tågtrafiken
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060