Danmark
Konservativa borgmästare i Danmark kan tänka sig samarbete med Socialdemokratiet om det blå blocket förlorar även nästa folketingsval

Om de borgerliga danska partierna, det så kallade blå blocket, förlorar även nästa val till Folketinget anser flera borgmästare från de Konservative att partiet och dess ledare Mona Juul bör vända sig mot mitten och ett samarbete med Socialdemokratiets ledare och Danmarks statsminister Mette Frederiksen. Det rapporterar danska Altinget som talade med sex borgmästare vid de Konservatives landsråd i Köpenhamn förra helgen.
– Jag tror att Mona Juul och Mette Frederiksen kan få ett bra och konstruktivt samarbete, säger Sorøs konservative borgmästare Gert Jørgensen till Altinget.
Sedan folketingsvalet i november 2022 styrs Danmark av en mittenregering med Socialdemokratiet, liberala Venstre och det nybildade mittenpartiet Moderaterne.
I Danmark har nu valrörelsen kommit igång på allvar efter sommaren. Den 18 november är det val till kommuner och regioner och senast den 31 oktober 2026 måste det hållas val till Folketinget. Det är landets statminister Mette Frederiksen som bestämmer när nästa folketingsval ska hållas, dock senast inom fyra år från senaste valet.
(News Øresund)
-
Danmark10 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Infrastruktur8 månader sedan
Norska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Politik12 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Danmark9 månader sedan
Möjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Norden10 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Infrastruktur12 månader sedan
Sveriges regering vill låta Öresundsbrons vinster stanna i regionen
-
Danmark9 månader sedan
Efter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen