Infrastruktur
Höghastighetståg väntas bli billigare än tidigare beräknat
Nya beräkningar från Trafikverket visar att höghastighetsjärnväg mellan Stockholm och Göteborg/Malmö skulle kosta 230 miljarder kronor att bygga. Det är i det nedre spannet 190-320 miljarder kronor som de tidigare beräkningarna från december ifjor visade.
Trafikverket presenterade i veckan nya beräkningar som har tagits fram på uppdrag av Sverigeförhandlingen. Kostnaden för höghastighetståg landar då på 230 miljarder kronor (plus/minus 30 miljarder kronor). Dessutom presenterades kostnader för ett alternativ där Södra och Västra stambanorna uppgraderas. För att klara tåg i 200 km/h behöver det investeras 90 miljarder kronor (plus/minus 15 miljarder kronor) och för att köra tåg i 250 km/h beräknas kostnaden bli 130 miljarder kronor (plus/minus 20 miljarder kronor).
– En höghastighetsjärnväg skapar nya förbindelser och möjligheter till utveckling och tillväxt i nya större regioner. Den ökar kapaciteten och skapar ett mer robust järnvägssystem med högre tillförlitlighet för människor och gods. En uppgradering av de befintliga stambanorna med nya spår i flera sträckningar ger möjligheter för storstadsregioner att utvecklas. Vi får också en kapacitetsförstärkning, men inte i samma utsträckning som i höghastighetsalternativet, säger Lena Erixon, generaldirektör på Trafikverket i ett pressmeddelande.
Kostnadsberäkningarna kommer under de närmaste månaderna att kompletteras med flera olika nyttoanalyser och i höst väntas en samlad presentation. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
