Samhälle
Vinsten ökar för Öresundsbron
Øresundsbro Konsortiets resultat före värdeförändring ökade förra året med 207 miljoner danska kronor till 1 083 miljoner. 2022 började med låga trafikvolymer och coronarestriktioner som snart avskaffades, fortsatte med trafikrekord under sommaren och övergick i en avmattning i slutet av året.
– Nittio procent av 2019 års trafikvolym var tillbaka vid årets utgång, men i början av 2022 hade trafiken minskat med hela 40 procent. Vi hade alltså en riktigt stark återhämtning under året, men den mattades av under hösten då konjunkturläget började påverka resandet i allmänhet och svensk fritidstrafik i synnerhet, säger Linus Eriksson, vd på Øresundsbron i en kommentar. (News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark11 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Norden12 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
