Kultur
Suzanne Osten på Sveriges ambassad i Köpenhamn: Kulturen borde fokusera mer på barn upp till åtta år
”Framåt är nog min grej”. Så svarade den svenska dramatikern, regissören och författaren Suzanne Osten på frågan om hennes drivkrafter i ett samtal som leddes av Lise Bach Hansen från Det Kongelige Bibliotek. Samtalet hölls vid onsdagskvällens kultursalong på Sveriges ambassadörs residens i Köpenhamn.
Barnet, ensamblens betydelse och budgeten var tre frågor som lyste fram lite extra under samtalet. Som pionjär inom utvecklingen av teater för barn och unga berättade Suzanne Osten att hon fortfarande är förundrad över hur lite kulturen satsar på teater för barn upp till åtta år trots att det är under dessa år vi formas som egna individer. Som regissör poängterade hon att den bästa teatern görs av en ensamble. ”Så är det bara”. Besparingar och budgetdiskussioner är något som hon tycker fått för stor plats inom teatern. ”Ofta börjar man tala om budgeten och då frågar jag om vi inte först ska tala om vad vi vill göra”. Och med syftning mot Rysslands krig i Ukraina menade Suzanne Osten att kulturen har en viktig roll i kampen mot dumhet och ondska. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


