Danmark
Stort sparpaket på Handelshögskolan i Köpenhamn

Handelshögskolan måste skära spara rejält. Bild: Flickr – Leon Brocard ( CC BY 2.0 )
Copenhagen Business School, CBS, går med underskott och måste skära ned kostnaderna rejält. Från och med 2017 ska lärosätet spara 60 miljoner danska kronor per år. I värsta fall kan det betyda att 70-80 tjänster försvinner. Rektorn varnar för att undervisningen kommer att bli lidande, rapporterar Politiken.
Tidigare har skolans förluster täckts av ett stort eget kapital, men underskottet ser ut att växa. Elevantalet har inte ökat och därmed inte intäkterna. Dessutom kommer CBS att få drygt 30 miljoner kronor mindre i statliga pengar i och med den så kallade framtidsreformen som belönar universitet som snabbar på studenternas studietid, något som handelshögskolan inte anser sig kunna göra fullt ut.
Skolan har redan infört anställningsstopp och nu lanserar ledningen ett stort sparpaket för att minska kostnaderna. I värsta fall innebär det att 70-80 tjänster tas bort, vilket kommer att få konsekvenser för undervisningen, säger rektor Per Holten-Andersen.
– Det är oundvikligt att det får betydelse för undervisningen. Det kommer att finnas mindre fast anställd personal som kan undervisa, studenterna kommer att ha färre timmar och färre timmar med forskningsbaserad undervisning, säger han till Politiken.
50 anställda har i ett öppet brev uppmanat ledningen att ompröva sparplanerna, men förgäves. På torsdagen inleddes förhandlingar om frivilliga uppsägningar. (News Øresund)
-
Infrastruktur11 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv12 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark11 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Life Science11 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark11 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
IT / mobiltelefoni10 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad9 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
