Fastighet
Rekordhet svensk bostadsmarknad efter ett år av coronapandemi
De svenska bostadspriserna fortsätter att stiga. Ett år efter att coronapandemin slog till på allvar uppvisar villamarknaden historiskt höga prisökningar och det säljs fler bostäder nu än för ett år sedan. Det visar ny statistik från Svensk mäklarstatistik.
Att coronapandemin har fått många att söka sig till större bostäder syns tydligt i statistiken över bostadsmarknaden. I mars månad hade villapriserna stigit med rekordhöga 17 procent på årsbasis i hela landet, i Stor-Malmö är ökningen ännu större med 20 procent. ”Årsutvecklingen i såväl riket som i storstadsområdena är rekord sedan vi började publicera statistik”, uppger Svensk mäklarstatistik i ett pressmeddelande.
Även bostadsrättsmarknaden är stark och det senaste året har priserna på lägenheter i Stor-Malmö ökat med 12 procent. Samma siffra för Stor-Stockholm och Stor-Göteborg är 7 procent.
Den starka utvecklingen ser inte ut att mattas av – under de första tre månaderna 2021 har det sålts rekordmånga bostäder på den svenska marknaden. Bara i mars såldes det 30 procent fler villor och 15 procent fler lägenheter än under samma månad ifjol. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Okategoriserade12 månader sedanEnhedslistens partiledare vill städa upp i det danska försvaret
