Infrastruktur
Privat bolag vill köra ny tåglinje Helsingborg-Malmö-Köpenhamn
Malmöföretaget Väte Rail AB vill driva den kommande tågsatsningen på sträckan Helsingborg-Malmö-Köpenhamn och även stå för inköp av nya större tåg som komplement till de nuvarande Öresundstågen. Det rapporterar Sydsvenskan. I Skånetrafikens förslag finns inköp av nya kapacitetsstarka tåg med plats för minst 800 passagerare till en kostnad av 2,1 miljarder kronor. Trafikstarten, i det så kallade System 3, planeras till december 2022.
För att öka kapaciteten på sträckan Helsingborg-Malmö-Köpenhamn har Region Skåne och Skånetrafiken undersökt framtida trafikalternativ som innefattar inköp av nya kapacitetsstarka tåg som komplement till de nuvarande systemen med Pågatåg och Öresundståg. De nya tågen ska ha plats för minst 800 passagerare.
2017 tog politikerna i Region Skåne beslut om att investera i ett nytt tågsystem. I höstas meddelade Skånetrafiken att priset för att köpa 18 nya tåg blir högre än vad som tidigare förväntats. Kostnaden har ökat från 1,85 miljarder kronor till 2,1 miljarder kronor. Upphandlingen av tågen är ännu inte färdig. Trafikstarten för System 3 är beräknad till december 2022.
Det nya tågsystemet kommer enligt Region Skånes beräkningar att vara lönsamt direkt från start, eller ”nå en kostnadstäckningsgrad på över 100 procent” som de skriver i beslutsprotokollet om att tilldela medel till Skånetrafiken.
Det privata tågbolaget Väte Rail AB har, enligt Sydsvenskan, nu visat sitt intresse för att sköta trafiken inklusive inköp av nya tåg samt drift och underhåll. Enligt rapporteringen har ett första möte hållits under förra veckan. Enligt Skånetrafikens trafikdirektör Linus Eriksson krävs bland annat tillstånd från danska myndigheter för att köra över bron och trafikeringstillstånd i Sverige för att det privata bolaget ska vara aktuellt. Väte Rail ingår i den Malmöbaserade koncernen Prouisum Holding AB. Väte Rail bildades 2008 som ett konsultföretag och enligt hemsidan är företagsnamnet en förkortning av begreppen växling och terminaltjänst. I december 2011 fick företaget eget järnvägstillstånd som inkluderar säkerhetsintyg A + B, med tillstånd för växling av passagerar- och godstrafik. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Intervjuer12 månader sedanFrån studentmedarbetare på Udenrigsministeriet till ambassadör i Stockholm
