Samhälle
Ny organisation ska få de anställda att stanna i Malmö

Kommunstyrelsens ordförande Katrin Stjernfeldt Jammeh tog initiativet till omorganisationen. Foto: News Øresund – Anna Palmehag
Malmö stad håller på att utarbeta en ny organisationsplan som berör en tredjedel av stadens anställda, alltså 9 700 personer. Målet med den nya organisationen är bland annat att behålla personal, få bättre kontroll över budgeten och stärka det sociala stödet för utsatta barn, skriver Sydsvenskan.
Idag är Malmö stads organisation uppdelad utifrån stadsdelar. Den nya organisationen utgår från vilket område de anställda jobbar inom, till exempel kommunens socialtjänst, hemtjänst eller på stadsbiblioteken.
Planen är att omorganisationen ska vara klar i maj 2017.
– En av anledningarna till att jag nyligen tog initiativ till att göra om organisationen är för att få en organisation där man istället för olika stadsdelsområden kanske har en tydligare organisation, där till exempel socialtjänsten är i fokus på ett bättre sätt och man jobbar med arbetsmiljön och med utveckling av insatserna, alltså en kvalitetsutveckling, säger Katrine Stjernfeldt Jammeh (S) till News Øresund.
News Øresund – Laila Issa, praktikant
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag


