Samhälle
Kritik mot svenskägd vårdklinik i Köpenhamn efter granskning från SVT Skåne
En ADHD-klinik som riktar sig mot svenska patienter har fått hård kritik efter en granskning som gjorts av SVT Nyheter Skåne. Enligt granskningen har stora mängder narkotikaklassade mediciner skrivits ut med bristande uppföljning av patienternas mående. Flera svenska läkare ifrågasätter nu klinikens metoder.
Efterfrågan på att genomföra en ADHD-utredning har ökat bland vuxna i Sverige de senaste åren och ett sätt att få en snabbare diagnos och behandling är att söka sig till privata kliniker utomlands.
ADHD-kliniken i Köpenhamn drivs av en svensk läkare och riktar sig specifikt till svenskar, men följer inte svenska riktlinjer i hur utredning, medicinering och uppföljning ska se ut, visar granskningen som gjorts av SVT Skåne.
Enligt granskningen ledde medicineringen till att en av klinikens svenska patienter fick en psykos och totalt 17 patienter har berättat om stora mängder utskriven narkotikamedicin och bristande uppföljning. Bland annat fick patienterna instruktioner om att själva testa sig fram bland de olika narkotikaklassade preparaten och all kontakt skedde via mejl eller sms.
Nu ifrågasätts kliniken av flera läkare inom den svenska psykiatrin. Kliniken själva medverkade inte i granskningen, men har via mejl svarat journalisterna att de följer de danska riktlinjerna. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
