Danmark
Hård konkurrens om lastbils- och busstrafik över Öresund

Lastbilstrafiken över Öresund ökar och de senaste åren har Öresundsbron och Forseas färjor turats om att ta marknadsandelar från varandra. Allt fler väljer också att ta buss istället för tåg, vilket syns på både färjetrafiken och över bron. Det uppger Sydsvenskan.
Förra året ökade lastbilstrafiken på Forseas färjor mellan Helsingborg och Helsingör med sex procent, samtidigt som lastbilstrafiken över Öresundsbron föll med fem procent. Under 2019 års första kvartal har dock lastbilstrafiken på färjorna minskat igen och allt fler lastbilar kör över Öresundsbron. Det innebar att 53,3 procent av lastbilarna körde över bron och 46,7 procent tog sig över sundet med färjorna under 2019 års första kvartal. En av anledningarna till att Öresundsbron återigen lockat till sig fler lastbilar är den nya nattrabatten för lastbilar samt att pristillägget för längre last tagits bort, uppger Fredrik Jenford, marknadschef på Öresundsbron, till Sydsvenskan.
Även busstrafiken över Öresund ökar och bussen har för många blivit ett billigare och i vissa fall snabbare alternativ för resor ut i Europa. Under 2019 års första kvartal ökade bussresorna med 20 procent över bron och med fem procent på Forseas färjor. (News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur12 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028