Näringsliv
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
Försvarskoncernen Saab ser ett stort behov av ett nytt europeiskt stridsflyg. Bolaget vill därför bygga nästa generation av stridsflygplan, rapporterar DN. Nu skissar Saab på en prototyp som man önskar ska leda till ett nytt stridsflygssystem. Utvecklarna hos Saab tittar på både obemannade och bemannade prototyper och även kombinationer av dessa, men inget är bestämt. Senast 2030 ska Riksdagen besluta om ett nytt stridsflygssystem som ska ersätta nuvarande Jas 39 Gripen, något som försvarskoncernen menar är för sent.
I våras tecknade Saab ett kontrakt med Försvarsmakten och motortillverkaren GKN om ett utvecklingsarbete som ska landa i ritningar för en prototyp i slutet av 2025.
En helsvensk utveckling av stridsflygplan har bland utländska bedömare ansetts för dyrt, något som DN tidigare har rapporterat om. Det håller inte Peter Nilsson, Saabs chefs för Advanced programs, med om.
– Det är fel. Vi har ju lyckats ganska bra fram till nu. Samma frågeställning var uppe 1980, säger Peter Nilsson till DN och syftar på debatten inför beslutet att bygga Jas.
Den senaste versionen av Gripen E är till stora delar ett nyutvecklat flygplan där 85 procent av delarna kommer från partners, ofta utländska. Peter Nilsson ser det som en bra modell för den framtida utvecklingen av ett nytt flygplan och stridsflygsystem, att Saab har många partners men själva svarar för designen. Han pekar på Saabs förmåga att på detta sätt arbeta effektivt och billigt.
Om sex år vill Försvarsmakten att politikerna bestämmer hur Sveriges luftförsvar ska se ut bortåt 2050. Enligt Peter Nilsson blir konsekvenserna stora för Saab om riksdagen väljer att köpa nytt stridsflygplan utomlands.
– Ja, då blir det en hel omstrukturering av Saab i Linköping. Då finns det ingen anledning att ha 6 000 ingenjörer här. De lär inte finnas kvar, säger han till DN. (News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
