Danmark
Bygget av Østlig Ringvej under hamnen minskar trafiken i Köpenhamns innerstad med 14 procent
En ny trafikmodellberäkning visar att den planerade Østlig Ringvej under hamnen minskar trafiken i inre staden i Köpenhamn samtidigt som den underlättar för trafiken från Öresundsbron som är på väg från Sverige till norra Själland. Det skriver trafikprojektet på Linkedin.
Fram till 2050 kommer planerade Østlig Ringvej, ibland kallad havnetunneln, att minska trafiken i den inre staden i Köpenhamn med 14 procent samtidigt som trafikanterna kommer att spara över fyra miljoner timmar per år. Det visar den nya trafikmodellberäkningen som statliga Sund & Bælt presenterat som en del i arbetet med en miljökonsekvensutredning.
Så här kommer trafiken att utvecklas med en Østlig Ringvej fram till 2050
H.C . Andersens Boulevard -15 procent
Amager Strandvej -31 procent
Øresundsmotorvägen väst – 7 procent
Innerstaden -14 procent
Ännu finns inget politiskt beslut om att bygga en Østlig Ringvej. Det kommer att tas efter att den pågående miljökonsekvensutredningen blir klar.
(News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas
-
Samhälle12 månader sedanLund lockar allt fler utländska studenter
