Danmark
Bygget av Østlig Ringvej under hamnen minskar trafiken i Köpenhamns innerstad med 14 procent
En ny trafikmodellberäkning visar att den planerade Østlig Ringvej under hamnen minskar trafiken i inre staden i Köpenhamn samtidigt som den underlättar för trafiken från Öresundsbron som är på väg från Sverige till norra Själland. Det skriver trafikprojektet på Linkedin.
Fram till 2050 kommer planerade Østlig Ringvej, ibland kallad havnetunneln, att minska trafiken i den inre staden i Köpenhamn med 14 procent samtidigt som trafikanterna kommer att spara över fyra miljoner timmar per år. Det visar den nya trafikmodellberäkningen som statliga Sund & Bælt presenterat som en del i arbetet med en miljökonsekvensutredning.
Så här kommer trafiken att utvecklas med en Østlig Ringvej fram till 2050
H.C . Andersens Boulevard -15 procent
Amager Strandvej -31 procent
Øresundsmotorvägen väst – 7 procent
Innerstaden -14 procent
Ännu finns inget politiskt beslut om att bygga en Østlig Ringvej. Det kommer att tas efter att den pågående miljökonsekvensutredningen blir klar.
(News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
