Danmark
Bygget av Østlig Ringvej under hamnen minskar trafiken i Köpenhamns innerstad med 14 procent
En ny trafikmodellberäkning visar att den planerade Østlig Ringvej under hamnen minskar trafiken i inre staden i Köpenhamn samtidigt som den underlättar för trafiken från Öresundsbron som är på väg från Sverige till norra Själland. Det skriver trafikprojektet på Linkedin.
Fram till 2050 kommer planerade Østlig Ringvej, ibland kallad havnetunneln, att minska trafiken i den inre staden i Köpenhamn med 14 procent samtidigt som trafikanterna kommer att spara över fyra miljoner timmar per år. Det visar den nya trafikmodellberäkningen som statliga Sund & Bælt presenterat som en del i arbetet med en miljökonsekvensutredning.
Så här kommer trafiken att utvecklas med en Østlig Ringvej fram till 2050
H.C . Andersens Boulevard -15 procent
Amager Strandvej -31 procent
Øresundsmotorvägen väst – 7 procent
Innerstaden -14 procent
Ännu finns inget politiskt beslut om att bygga en Østlig Ringvej. Det kommer att tas efter att den pågående miljökonsekvensutredningen blir klar.
(News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
