Norden
Gränskontrollerna kan vara på väg att försvinna – nya uppgifter från EU:s migrationskommissionär

Kommer gränskontrollen och staketen vid Hyllie att plockas bort i november? EU:s migrationskommissionär Dimitris Avramopoulos flaggade vid ett möte i onsdags för att det snart kan vara slut med de tillfälliga inre gränskontrollerna som bland annat Sverige, Danmark, Norge och Tyskland infört. Det uppger Dagens Nyheter. Foto: News Øresund
Sverige, Danmark, Norge, Österrike och Tyskland kan tvingas upphöra med de tillfälliga inre gränskontrollerna i mitten av november. EU:s migrationskommissionär Dimitris Avramopoulos flaggade för detta i samband med att flera rapporter om unionens migrationspolitik presenterades på onsdagen. Det uppger Dagens Nyheter.
– Kommissionens mål är att samarbetet inom Schengen ska fungera normalt så snart som möjligt, sade Avramopoulos enligt Dagens Nyheter.
Förra hösten införde en rad EU-länder tillfälliga gränskontroller i samband med kraftigt ökande flyktingströmmar. I mitten av maj i år gick Europa kommissionen och EU:s ministerråd med på ett önskemål från Danmark, Sverige, Tyskland, Norge och Österrike om att få förlänga de tillfälliga inre gränskontrollerna fram till 11-12 november.
Dagen då tillstånden för de tillfälliga gränskontrollerna löper ut närmar sig snabbt. Stater som ingår i Schengensamarbetet ska egentligen inte ha nationella inre gränskontroller. Detta accepteras bara i undantagsfall om det anses nödvändigt för att upprätthålla säkerhet och allmän ordning, som under höstens stora flyktingvåg.
Och nu har läget i EU förändrats, anser Dimitris Avramopoulos. Enligt Dagens Nyheter hänvisar han dels till att flyktingströmmen minskat kraftigt, dels till att unionens gemensamma styrka för kust- och gränsbevakning snart är i full funktion. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark11 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
