Infrastruktur
Färre passagerare men fler lastbilar reste med HH Ferries

HH Ferries, som trafikerar sträckan Helsingborg-Helsingör under namnet Scandlines, meddelar att båda färjorna ska övergå till batteridrift innan årskiftet. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Antalet lastbilar och mängden gods som fraktades med HH Ferries mellan Helsingborg och Helsingör under tredje kvartalet i år ökade med knappt fem procent jämfört med samma period i fjol. Däremot minskade antalet passagerare, både med bil och buss.
Antalet personbilar minskade med tre procent och antalet bussar med sju procent under juli till september i år, jämfört med samma period 2016. Totalt innebar det att antalet passagerare minskade med tre procent.
– Den fortsatta ökningen av godstrafiken är ett bra exempel på hur viktig vår roll som flytande bro är för handelsutbytet i regionen. Detta är ett bevis på att våra godskunder värdesätter vår punktlighet och pålitlighet. Samtidigt har den ökade lastbilstrafiken kompenserat för den något dämpade personbils- och busstrafiken som sommaren bjöd på, säger Johan Röstin, CEO för HH Ferries AB, i ett pressmeddelande.
HH Ferries meddelar också att innan årsskiftet ska de båda färjorna som trafikerar Helsingborg-Helsingör gå över till batteridrift. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20267 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark11 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
