Danmark
Sverige förlänger gränskontrollerna till 11 maj

Gränskontrollen på tåg, Öresundsbron och hamnar mot Danmark förlängs till och med den 11 maj nästa år. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Den svenska regeringen tog i fredags det formella beslutet att förlänga gränskontrollerna mot Danmark till och med den 11 maj 2018. Beslutet motiveras med risken att potentiella terrorister reser in i Schengenområdet eftersom kontrollen vid EU:s yttre gränser har brister.
Regeringen hänvisar inte till någon specifik lagparagraf, utan skriver att ”[b]eslutet är fattat med stöd av den EU-gemensamma lagstiftningen och utifrån regeringens bedömning att det fortsatt finns ett hot mot den allmänna ordningen och den inre säkerheten”.
Den danska regeringens beslut att förlänga gränskontrollen mot Tyskland togs redan för en månad sedan och gäller fram till den 12 maj 2018. (News Øresund)
-
Infrastruktur11 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv12 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark11 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Life Science11 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark11 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
IT / mobiltelefoni10 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad9 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
