Turism/kultur
Copenhagen Malmö Port skjuter upp etablering av ny kryssningsterminal
Planerna på en ny kryssningsterminal på Oceankaj i Köpenhamn skjuts på framtiden. Under hösten började Copenhagen Malmö Port (CMP) en process för att etablera en ny kryssningsterminal, som skulle stå klar 2022. På grund av coronapandemins negativa effekter på kryssningsmarknaden skjuts nu den nya terminalen upp på obestämd tid.
– Fram till för några månader sedan befann vi oss i ett sunt 2020 med ett rekordstort antal kryssningsanlöp med nästan en miljon gäster som skulle ha kommit till Köpenhamn. Med coronakrisens intåg stannade plötsligt den globala tillväxten av – även i Köpenhamn, där prognoserna pekar mot att kryssningssäsongen 2020 ställs in, följt av en viss osäkerhet det närmsta året. Nu måste vi vänta på att situationen vänder och att vi åter igen kan fokusera på att utveckla en hållbar kryssningsturism till nytta för hela regionen, säger Barbara Scheel Agersnap, vd för CMP, i ett pressmeddelande.
(News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
