Cleantech
Tysk efterfrågan på vätgas kan bli ett danskt exportäventyr
I somras stod det klart att schweiziska H2 Energy är redo att investera mer än 7,5 miljarder danska kronor i en vätgasanläggning på 1 GW i Esbjerg, som förväntas stå klar 2027. Samtidigt har företaget undertecknat en så kallad avsiktsförklaring om att leverera grön vätgas till det nordtyska energibolaget Stadtwerke Flensburg, enligt Børsen.
Det finns stora förväntningar på den tyska stålindustrin bland de danska vätgasaktörerna. Stålproducenten Thyssenkrupp är en stor aktör som behöver stora mängder vätgas i sin stålproduktion. Men de danska vätgasaktörerna är inte ensamma om att kunna leverera vätgas till den tyska marknaden, och det finns ett antal faktorer som måste vara på plats innan exporten av vätgas kan realiseras. Ett viktigt steg för vätgasexporten är ett avtal mellan Energinet och Gasunie, som båda driver energiinfrastruktur och kommer att lägga rörledningar på båda sidor av den dansk-tyska gränsen. Det finns dock ingen politisk överenskommelse om finansieringen och därmed ett klargörande av kostnaderna för vätgas- och power-to-x-företagen.
– Det beror på hastighet och pris”, säger den danska ambassadören i Tyskland, Susanne Hyldelund till Børsen om möjligheten att Danmark blir en vätgasleverantör till den tyska marknaden (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle12 månader sedanJacob Wallenberg om Öresundsregionen: ”Europas mest spännande region”
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
