Näringsliv
Malmöbaserade it-bolaget Addpro förvärvar ytterligare danskt företag
I höstas köpte det Malmöbaserade it-bolaget Addpro upp det danska it-företaget 4Dimensions, som därefter har bytt namn till Addpro Danmark. Nu förvärvas även it-konsultbolaget Systemcenter A/S, med cirka 40 anställda och med huvudkontor på Jylland. Etableringen på den danska sidan har varit lyckad, uppger Addpro:s koncernchef Nicklas Persson i ett pressmeddelande.
– Addpro i Danmark utvecklas mycket snabbt. På mindre än sex månader har vi på den danska marknaden gått från 0 till över 100 medarbetare och till cirka 250 miljoner svenska kronor i omsättning med god lönsamhet, säger han.
Företaget uppger att de har planerar på att expandera ytterligare i Danmark och i övriga Norden. Addpro säljer bland annat molntjänster, it-säkerhetslösningar och arbetar med applikationsutveckling med fokus på medelstora och stora företag. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Okategoriserade12 månader sedanEnhedslistens partiledare vill städa upp i det danska försvaret
