Fastighet
Business Arena arrangeras i Köpenhamn i höst
Den 24 november ska den svenska fastighetskonferensen Business Arena hållas på dansk mark för första gången. Konferensen blir en heldag på Tivoli Hotel & Congress Center.
Fastighets- och samhällsbyggnadskonferensen Business Arena, som arrangeras av Bonnierägda Fastighetsnytt, hålls årligen på fem platser runt om i Sverige och sedan 2020 i Helsingfors. Nytt för 2022 är att konferensen även hålls i Köpenhamn och Oslo.
Business Arena Syd arrangeras den 8 juni i Helsingborg i samband med stadsmässan H22 City Expo. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas
