Infrastruktur
Öresundsbron startar ny verksamhet för betalning av väg-, bro- och färjeavgifter
Øresundsbro Konsortiet delar upp verksamheten i betalvägsverksamheten Öresundsbron och den nya betalningsförmedlaren ØresundPAY som får fokus på att erbjuda kunderna en möjlighet till en samlad debitering av resor på betalvägar, broar och färjor i Skandinavien. Verksamheten knyts till European Electronic Toll Service, EETS. Øresundsbron fortsätter driften av den fasta förbindelsen över Öresund med ansvar för priser och rabatter samt BroPass-avtal och medlemskap i Club BroPass.
– Med ØresundPAY ger vi kunderna de bästa möjligheterna att smidigt passera ett stort antal broar, betalvägar och färjor med ett enda avtal och automatiska betalmedel som bizz eller nummerplåt. Därför har Øresundsbro Konsortiet valt att bli en registrerad betalningsförmedlare inom EETS, säger Linus Eriksson, vd för Øresundsbro Konsortiet, i ett pressmeddelande. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
