Cleantech
Sverige snart större än Danmark på vindkraft

Sverige är på väg att växa om Danmark som vindkraftsland men många av de svenska vindkraftverken kommer från danska tillverkare. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Danmark har i många år betraktas som det ledande vindkraftslandet i Norden men i slutet av 2014 väntas Sverige bli större när det gäller installerad vindkraftskapacitet. Det uppger Dansk Energi i ett nyhetsbrev.
Sverige har färre men fler stora vindkraftverk än Danmark och utbyggnadstakten är jämnare, ”stabilt som en Volvo på landsvägen”, skriver Dansk Energi.
I slutet av 2013 hade Sverige en installerad kapacitet på 4 382 MW vindkraft mot Danmarks närmare 4 900 MW.
Enligt en ny analys från svensk Vindenergi kommer den svenska vindkraften att ha byggts ut till 5 369 MW innan året. Enligt Dansk Energi kommer Sverige vid årsskiftet därmed att ha passerat Danmark när det gäller installerad vindkraftseffekt.
Skillnaden mellan ländernas vindkraft är stor. Danmark hade i slutet av förra året 5 199 vindkraftverk med en genomsnittlig kapacitet på 0,9 MW per vindkraftverk medan Sverige hade 2 663 vindkraftverk med en genomsnittlig kapacitet på 1,6 MW. Danmark har satsat stort på havsbaserad vindkraft medan 96 procent av den svenska vindkraften finns på land. Även Sverige satsar nu mer på havsbaserad vindkraft.
När det gäller tillverkning av vindkraftverk är Danmark världsledande med de två giganterna Vestas och Siemens Wind Power. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark9 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science9 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
