Arbetsmarknad
Dansk flexicurity fungerar inte enligt ny forskning

Trots den flexicuritymodellen har den danska arbetsmarknaden sedan 2008 tappat fler jobb än i många länder utan flexicurity enligt ny forskning gjord av Torben Tranæs, forskningschef vid Rockwool Fondens forskningsenhet. Foto: News Øresund – Jenny Andersson
Den hyllade danska arbetsmarknadsmodellen flexicurity med starkt socialt skyddsnät kombinerat med korta uppsägningstider fungerar inte. Sedan 2008 har den danska arbetsmarknaden klarat sig sämre än i länder utan flexicurity. Det hävdar Torben Tranæs, forskningschef vid Rockwool Fondens forskningsenhet.
I en artikel i Nationaløkonomisk Tidsskrift har han gått igenom en rad studier och analyser av den danska arbetsmarknaden. Torben Tranæs slutsats är att mobilitet och flexibilitet på arbetsmarknaden inte per definition är bra för samhällsekonomin. Han pekar på att Danmark sedan 2008 förlorat betydligt fler arbetsplatser än länder som inte använder flexicuritymodellen.
– När man tittar på siffrorna är slutsatsen att vi inte varit tillräckligt duktiga på att anpassa oss, säger Torben Tranæs till Berlingske.
– Jag trodde att vår modell var mer robust än den har visat sig vara. Det är både överraskande och tankeväckande. (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDanska präster kan tänka sig att riva 200 kyrkor
-
Samhälle12 månader sedanPeter Danielsson blir ny landshövding i Skåne
