Samhälle
664 representanter från filmbranschen i upprop mot sexism

664 skådespelare, regissörer, producenter och annat branschfolk förklarar i ett gemensamt brev att sexism och kränkningar inte hör hemma i den danska filmbranschen och att de uppmanar till dialog till hur sådana frågor ska hanteras i framtiden. Den danska metoo-debatten har tagit fart de senaste veckorna och i en intervju avslöjade nyligen en tidigare produktionsassistent hur hon utsatts för sexuella kränkningar på sin tidigare arbetsplats Danish Documentary. Efter avslöjandet kom först kritik mot att kollegor i filmbranschen inte visade tillräckligt stöd för henne. Bland de som undertecknat brevet finns bland andra skådespelarna Pilou Asbæk, Trine Dyrholm, Lars Mikkelsen och regissören Susanne Bier. Det skriver tidningen Information.
Metoo-debatten har de senaste veckorna lyfts bland annat i danska medie- och musikbranschen samt inom politiken. Nyligen tvingades Radikale Venstres partiledare Morten Østergaard avgå efter att han påståtts ha gjort sexuella närmanden mot en partikollega vid en episod för tio år sedan. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028