Arbetsmarknad
1126 statliga danska jobb har flyttats från Köpenhamn till övriga landet
Danska regeringen beslutade för ett år sedan att flytta ut ett antal arbetsplatser på statliga verk och myndigheter från Köpenhamn till andra delar av landet. 1126 av de beslutade 3900 arbetsplatserna har flyttats under året. Det meddelade regeringen i sin statusrapport som kom i veckan.
En del av medarbetarna har flyttat med sin arbetsgivare eller fortsätter genom att pendla till jobbet. 14 procent av de flyttade arbetsplatserna har sådana medflyttade anställda. Resten av medarbetarna har nyrekryterats på den nya orten. Enligt regeringen har det inkommit 21000 ansökningar till de 1100 tjänsterna. Därmed menar regeringen att kritiken mot utflytningsplanen inte var befogat.
– Idag, ett år efter, har det visat sig vara ett överväldigande intresse för de många utflyttade jobben. Kvalifikationerna till ett statligt jobb finns alltså inte enbart i huvudstaden, men i hög grad även utanför de större städerna, säger skatteminister Karsten Lauritzen i ett pressmeddelande.
Utöver att skapa fler jobb utanför Köpenhamn, resulterar utflyttningen, enligt regeringen, i besparingar bland annat på lokalhyra. Samtidig är kostnaderna stora för själva flytten som samlat sett beräknas kosta 910 miljoner danska kronor. Bland de statliga myndigheter som har flyttat under 2016 finns bland annat delar av styrelsen för forskning och innovation, delar av byggnadsstyrelsen och delar av DMI. (News Øresund)
-
Näringsliv12 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Infrastruktur11 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark11 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Life Science11 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark11 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
IT / mobiltelefoni10 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad10 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
