Näringsliv
Folksam samlar sin skånska verksamhet i Malmö
Försäkringsbolaget Folksam ska stänga sitt Helsingborgs-kontor och flytta verksamheten till Malmö, som blir ett av bolagets större kontor i Sverige, enligt ett pressmeddelande. 138 tjänster flyttar till kontoret i Malmö, där verksamheten i Skåne ska samlas och drygt 240 personer arbeta. Bolaget erbjuder alla anställda i Helsingborg att fortsatt jobba i Malmö. Folksams flytt innebär att ytterligare ett försäkringsbolag samlar verksamheten i Malmö. Trygg-Hansa aviserade nyligen att de efter att i flera omgångar flyttat verksamhet till Malmö och efter samgåendet med Moderna Försäkringar ska samla sina omkring 1 000 anställda i Malmö i ett nytt kontor i Hyllie. Länsförsäkringar Skåne har tidigare flyttat verksamhet från Helsingborg till Malmö. Folksams flytt till Malmö ska träda ikraft den 1 december 2022.
– Att samla verksamheten på färre men större kontor är en strategi vi haft sedan ett par år tillbaka. Det handlar både om att skapa bättre möjligheter för rekrytering och utveckling av medarbetare samt om att hålla våra kostnader nere, säger Anna-Karin Laurell, chef Marknad och försäljning. (News Øresund)
-
Infrastruktur12 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Life Science12 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark12 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
IT / mobiltelefoni11 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur11 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark4 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
