Danmark
Växande e-handel får IKEA att avvakta med nytt varuhus i Esbjerg
IKEA väljer att pausa planerna på ett nytt möbelvaruhus i Esbjerg. Anledningen är att kunderna ändrar köpbeteende och e-handlar allt mer. Enligt IKEA Ejendommes vd Anders Lyhne Nordtorp ska möbelföretaget först utveckla färdigt ett nytt koncept med cityvaruhus i Köpenhamn och sedan ta med lärdomarna till Esbjerg.
– Orsaken till att vi skjuter upp planerna är det förändrade detaljhandelslandskapet med hög fokus på digitalisering, bekvämlighet och förändrat kundbeteende. Så istället för att göra det vi gjorde i går kommer vi att använda kunskapen från vårt pågående IKEA Köpenhamnsprojekt för att gynna lösningen i Esbjerg och skapa rätt mötesplats för IKEA och kunder, skriver Anders Lyhne Nordtorp på Linkedin.
Den ursprungliga tanken var att det nya 55 000 kvadratmeter stora IKEA-varuhuset i Esbjerg skulle slå upp portarna under 2021. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danska valet 20267 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
