Samhälle
Vargen har kommit till Skåne för att stanna – första vargreviret på 100 år
Ett vargpar från mellersta Sverige har för första gången på 100 år slagit rot i Skåne och bildat revir. Det uppger Länsstyrelsen Skåne.
De senaste veckornas snö har gett Länsstyrelsen goda möjligheter att följa vargparet som valt att bosätta sig i mellersta och norra Skåne. Reviret bedöms omfatta ett område på 100 000 hektar vid Linderödsåsen där de skånska orterna Brösarp, Degeberga, Fyledalen och Hörröd finns.
Det är inte osannolikt att vargparet får valpar till nästa sommar, uppger Länsstyrelsen som också uppmanar alla som har djur ute att se över sina stängsel för att hindra vargattacker. (News Øresund)
-
Samhälle9 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle9 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark6 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanHelsingborg står värd för Sveriges första Natomöte
-
Politik10 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Danmark12 månader sedanDanmark går på högvarv – men danskarna är pessimistiska om den ekonomiska framtiden
-
Danmark12 månader sedanKris för Köpenhamns restauranger – stagnerad konsumtion och överetablering
