Samhälle
Tågen över Öresund tappar allt fler resenärer

Den inre svenska gränskontrollen vid stationen i Hyllie (bilden) och ID-kontrollen vid stationen på Köpenhamns flygplats i Kastrup har förlängt restiden, ökat trängseln, halverat antalet avgångar i rusningstid och medfört minst ett tågbyte. Nu minskar antalet tågresor över Öresund i allt snabbare takt visar ny statistik från Skånetrafiken och DSB. Foto: News Øresund
Nedgången för tågresandet över Öresund har tilltagit efter sommaren. Under augusti föll Skånetrafikens försäljning av periodkort Jojo Öresund med åtta procent. Snittet för våren låg på minus fyra procent. Även det totala tågresandet över Öresund fortsätter att minska enligt statistik från DSB. Före sommaren låg minskningen av antalet tågresor mellan Danmark och Sverige på minus 12 procent men nu närmar sig nedgången 15 procent uppger Skånetrafiken till News Øresund.
Enligt Skånetrafikens trafikdirektör Linus Eriksson har antalet semesterresor över Öresund minskat under sommaren. En trolig orsak är den ökade restid och den ökade trängsel som uppstått i samband med ID- och gränskontrollerna av resande från Danmark till Sverige.
Därför har Skånetrafiken hoppats att det skulle vara möjligt att förverkliga ett förslag om att slå samman ID-kontrollen på Kastrup med gränskontrollen i Hyllie. Det skulle spara 20 minuters tid åt resenärerna. Men inget har hänt. Därför arbetar man nu vidare tillsammans med DSB för att försöka skapa en smidigare lösning av ID-kontrollerna vid tågstationen på Köpenhamns flygplats vid Kastrup.
ID-kontrollerna beräknas kosta Skånetrafiken och DSB omkring 42,5 miljoner svenska kronor vardera under 2016. Till det kommer att Skånetrafiken räknar med att de förlorar ytterligare 61,7 miljoner kronor i uteblivna intäkter. Den svenska regeringen väntas endast kompensera Skånetrafiken med 42,5 miljoner kronor för de direkta kostnaderna.
Beslutet om ID-kontrollerna gäller fram till och med den 3 november i år medan beslutet om den inre gränskontrollen gäller fram till den 11 november. Inför besluten om en eventuell förlängning av kontrollerna har den svenska regeringen gett Länsstyrelserna i Skåne och Jönköping, Migrationsverket, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, Polisen, Socialstyrelsen och Trafikanalys i uppdrag att utvärdera effekterna av ID-kontrollen. Även Malmö stad, Region Skåne och Øresundsinstsituttet har ombetts redovisa synpunkter på kontrollerna. Regeringsuppdraget ska redovisas till regeringskansliet nu på fredag. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
