Samhälle
Tågen över Öresund tappar allt fler resenärer


Den inre svenska gränskontrollen vid stationen i Hyllie (bilden) och ID-kontrollen vid stationen på Köpenhamns flygplats i Kastrup har förlängt restiden, ökat trängseln, halverat antalet avgångar i rusningstid och medfört minst ett tågbyte. Nu minskar antalet tågresor över Öresund i allt snabbare takt visar ny statistik från Skånetrafiken och DSB. Foto: News Øresund
Nedgången för tågresandet över Öresund har tilltagit efter sommaren. Under augusti föll Skånetrafikens försäljning av periodkort Jojo Öresund med åtta procent. Snittet för våren låg på minus fyra procent. Även det totala tågresandet över Öresund fortsätter att minska enligt statistik från DSB. Före sommaren låg minskningen av antalet tågresor mellan Danmark och Sverige på minus 12 procent men nu närmar sig nedgången 15 procent uppger Skånetrafiken till News Øresund.
Enligt Skånetrafikens trafikdirektör Linus Eriksson har antalet semesterresor över Öresund minskat under sommaren. En trolig orsak är den ökade restid och den ökade trängsel som uppstått i samband med ID- och gränskontrollerna av resande från Danmark till Sverige.
Därför har Skånetrafiken hoppats att det skulle vara möjligt att förverkliga ett förslag om att slå samman ID-kontrollen på Kastrup med gränskontrollen i Hyllie. Det skulle spara 20 minuters tid åt resenärerna. Men inget har hänt. Därför arbetar man nu vidare tillsammans med DSB för att försöka skapa en smidigare lösning av ID-kontrollerna vid tågstationen på Köpenhamns flygplats vid Kastrup.
ID-kontrollerna beräknas kosta Skånetrafiken och DSB omkring 42,5 miljoner svenska kronor vardera under 2016. Till det kommer att Skånetrafiken räknar med att de förlorar ytterligare 61,7 miljoner kronor i uteblivna intäkter. Den svenska regeringen väntas endast kompensera Skånetrafiken med 42,5 miljoner kronor för de direkta kostnaderna.
Beslutet om ID-kontrollerna gäller fram till och med den 3 november i år medan beslutet om den inre gränskontrollen gäller fram till den 11 november. Inför besluten om en eventuell förlängning av kontrollerna har den svenska regeringen gett Länsstyrelserna i Skåne och Jönköping, Migrationsverket, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, Polisen, Socialstyrelsen och Trafikanalys i uppdrag att utvärdera effekterna av ID-kontrollen. Även Malmö stad, Region Skåne och Øresundsinstsituttet har ombetts redovisa synpunkter på kontrollerna. Regeringsuppdraget ska redovisas till regeringskansliet nu på fredag. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark12 månader sedan
Stora dansk-tyska satsningar inför Fehmarn Bält-tunneln – Sverige satsar på att underlätta för den befintliga tågtrafiken
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060