Fastighet
Svenska bostadsutvecklaren Bonava lämnar den danska marknaden

Bonava kommer att avveckla sin verksamhet i Danmark och beslutet har fattats för att uppnå effektivitet och lönsamhet i koncernen. Det meddelade bolaget i veckan. De pågående byggprojekt som Bonava har i Danmark ska slutföras och överlämnas till kunderna, men inga nya projekt kommer att påbörjas.
Den svenska bostadsutvecklaren Bonava, med ursprung i NCC, lämnar Danmark. De senaste par åren har bolaget arbetat för att förbättra effektiviteten och lönsamheten i sin verksamhet i Köpenhamnsregionen, men enligt bolaget krävs det betydande kapital för att uppnå det eftersom investeringar i ny mark har varit begränsade.
– Vi värdesätter det enastående arbete som vår danska organisation har lagt ner de senaste åren högt. För att kunna växa Danmark till en hållbar och stabil storlek krävs dock betydande investeringar i tid, kapital och resurser. Genom att allokera vårt kapital till andra marknader där vi redan har en stark position kan vi säkra en högre långsiktig avkastning för Bonava-koncernen som helhet, säger Peter Wallin, vd och koncernchef för Bonava, i ett pressmeddelande.
Den danska verksamheten väntas vara avvecklad om cirka två år och kostnaderna relaterade till det uppskattas bli cirka 120 miljoner svenska kronor. (News Øresund)
-
Danmark7 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv11 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark9 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Danmark10 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag
-
Politik9 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Norden10 månader sedan
Digitalt gränshinder löst – nu kan svenskar ”Vippsa” pengar till övriga Norden med sina mobiltelefoner
-
Norden7 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder