IT / mobiltelefoni
Svensk storsatsning när europeisk fintech mässa arrangerades i Bella Center

Sveriges och Stockholms styrka inom finansiell it lyftes fram i samband med branschkonferensen Money 20/20 i Köpenhamn. Till vänster syns Nikki Brandt som är Business Swedens handelssekreterare i Köpenhamn och till längst till höger står Fredrik Jörgensen, Sveriges ambassadör i Danmark. Foto: Business Sweden
När den europeiska fintech branschen i veckan samlades på Bella Center i Köpenhamn för att diskutera och sälja it-lösningar för finansbranschen passade Business Sweden på att lyfta fram de svenska företagen.
I samband med mässan Money 20/20 på Bella Center i Köpenhamn i veckan satsade Sveriges Ambassad i Köpenhamn tillsammans med Business Sweden på ett eget möte hos Skandia i Örestad där bland annat Erik Kruse, som är chef för Ericsson Networked Society Lab, fanns på plats.
Nasdaq Copenhagens handel stoppades för dagen vid en ceremoni under mötet och Nikki Brandt, Business Swedens handelssekreterare i Köpenhamn, lyfta fram Sverige och Stockholms starka ställning inom finansiell it, fintech:
– Stockholm är en av Europas största hubbar för investeringar i FinTech-bolag. Det är den stad i Europa som har attraherat näst mest investeringar under perioden 2010-2014, motsvarande nära 20 procent av de totala privata investeringarna i Europa inom den här sektorn. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
