Infrastruktur
Strukton Rail tar över underhållet av järnvägen på Öresundsbron
Øresundsbro Konsortiet uppger i ett pressmeddelande att de efter en upphandling tecknat avtal med Strukton Rail om järnvägsunderhåll på Öresundsförbindelsen. Avtalet gäller från den 1 april 2021 och under sex år med möjlighet till förlängning i upp till ytterligare fyra år. Upphandlingen tog hänsyn till pris men även till kvalitetsparametrar som leverans och organisation.
– Ambitionen är att kunna lämna över förbindelsen till nästa generation på samma sätt som vi själva skulle vilja mota den. Infrastrukturanläggningar som Øresundsbron kräver ett väl fungerande järnvägsunderhåll under hela sin livstid, säger Rolf Sundqvist, chef för Øresundsbrons järnvägsdrift.
– Vi kommer att tillämpa flera smarta produkter för att genomföra ett effektivt, nytänkande och förebyggande underhåll på bron, säger Lars Schyllander, chef för underhåll hos Strukton Rail. (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark10 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
