Samhälle
Stark dansk ekonomi har återhämtat sig efter coronakrisen
Den danska ekonomin är nu starkare än innan coronapandemin bröt ut i mars förra året. Det visar både nivån på BNP, antalet arbetslösa och löneutvecklingen det senaste året. Experter varnar nu för att ekonomin går för snabbt in i en mild högkonjunktur och vill se en stram budget för 2022. Det rapporterar Berlingske utifrån de senaste siffrorna från Danmarks statistik.
Danmarks ekonomi föll rejält när landet stängde ner stora delar av samhället i början av 2021, men nu visar de senaste siffrorna för andra kvartalet att ekonomin återhämtat sig. BNP-nivån är högre och arbetslösheten lägre nu än innan coronapandemin bröt ut i slutet av 2019. Samtidigt rapporterar Dansk Arbejdsgiverforening (DA) att löneutvecklingen inte varit så stark på 12 år.
När den danska regeringen snart ska presentera budgeten för 2022 höjs flera röster om att regeringen bör dra i nödbromsen, för att undvika att ekonomin överhettas.
”Vi har gått från att prata om en ekonomi som skulle sparkas igång, till att vi nu har en ekonomi vars kapacitet potentiellt kan sättas på prov under hösten som kommer”, säger Jeppe Juul Borre, som är chefsekonom i Arbejdernes Landsbank, enligt Berlingske.
Bo Sandemann Rasmussen, professor i ekonomi vid Aarhus Universitet, menar också att regeringens budget bör vara åt det stramare hållet – exempelvis genom att dra ner på testkapaciteten för covid-19 och därmed sänka den offentliga konsumtionen och öka sysselsättningen i den privata sektorn.
I Nationalbankens prognos från juni tror man på en hög tillväxt även de kommande åren, men varnar samtidigt för flaskhalsar inom både industrin, byggsektorn och servicenäringen. Just industri och bygg är sektorer som gått bra under pandemin, och när Danmark lättade på restriktioner och återöppnade en stor del av samhället under våren och sommaren ökade konsumtionen ytterligare vilket har bidragit till tillväxt och fler arbetstillfällen. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
