Samhälle
Helsingborgs stad öppnar satellitkontor i Malmö

Kommunanställda i Helsingborgs stad som bor i Malmö ska framöver slippa pendla till jobbet alla dagar i veckan, då Helsingborgs stad öppnar ett kontor i Malmö. Det rapporterar P4 Malmöhus. Möjligheten gäller dock bara om arbetet kan utföras på distans.
– Vi har 150 000 invånare som förväntar sig goda leveranser av välfärdstjänster. Var de utförs är lite olika beroende på vilket uppdrag man har och vilket arbetssätt man kan utföra, säger Helsingborgs stads HR-direktör Jörgen Fransson till P4 Malmöhus.
Jörgen Fransson utesluter inte att Helsingborgs stad öppnar fler kontor i andra kommuner i framtiden, exempelvis i de närliggande kommunerna, Göteborg eller Stockholm. (News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark8 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Danmark9 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag