Turism/kultur
Rekordmånga danska turister besökte Skåne i fjol
Antalet danska gästnätter i Skåne ökade med 59 procent i fjol jämfört med 2022. Det innebär att minskningen under pandemin är återhämtad med råge – och ett nytt rekord har slagits.
440 435 danska turister övernattade i fjol på hotell, vandrarhem, stugbyar eller hyrde lägenhet eller stuga i Skåne, jämfört med 292 586 under 2019, vilket var den tidigare toppnoteringen. Det visar statistik från Tillväxtverket.
Knappt hälften av de danska gästnätterna i fjol gjordes i Malmö – 182 070 stycken, vilket även det utgjorde ett klart rekord. Ökningen jämfört med fjolåret var 73 procent.
Ser man till Skåne som helhet ökade även de utländska gästnätterna i allmänhet till en ny rekordnivå på 1 749 952, men ökningen var mer blygsam. De utländska gästnätterna ökade med 21 procent jämfört med 2022 och sex procent jämfört med 2019, året före pandemin. Danskarna utgjorde den näst största utländska turistgruppen efter tyskarna, som stod för 481 463 gästnätter i Skåne i fjol. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
